Artykuł może trochę nie na czasie bo zima w pełni, ale warto czasem sprawdzić i poczytać w jaki sposób prawidłowo przygotować nasz basen do zimowania.
Odpowiednia wiedza i czas poświęcony na prawidłowe przygotowanie instalacji zaprocentuje na wiosnę brakiem problemów przy uruchamianiu. Coraz większa ilość budowanych basenów wykonywana jest przez indywidualnych inwestorów lub małe firmy, które nie mają doświadczenia w zimowaniu niecek – warto poświęcić kilkanaście minut na przyswojenie podstawowych informacji , które pozwolą uniknąć dużej części problemów związanych z uszkodzeniem basenu przez mróz.
Zależnie od tego jaki rodzaj basenu posiadamy sposoby zimowania naszego „cuda” będą nieco inne. Zacznijmy od konstrukcji klasycznej, czyli basenów wyłożonych płytkami lub mozaiką. Ten typ uszczelnienia będzie najrzadziej spotykany w basenach zewnętrznych ze względu na cenę wykonania i problemy z prawidłowym zimowaniem takich basenów. W odległej epoce Porucznika Borewicza technologia ta była praktycznie jedyną dostępną na rynku i stać było na nią jedynie nielicznych. Wbrew pozorom jakość uszczelnienia w basenie płytkowanym nie zależy od jakości zastosowanej płytki ale od czasu i pieniędzy poświęconych na przygotowanie podłoża. Obecnie jakość i dostępność dobrej chemii budowlanej pozwala na prawidłowe wykonanie wyłożenia ceramicznego nawet w basenie zewnętrznym, ale jest to dalej najrzadsza i najdroższa technologia wykonania.
Wracając do tematu – basen płytkowany na zimę powinien być całkowicie opróżniony z wody a instalacja tak wykonana żeby pozwalała na swobodny odpływ wody opadowej lub z roztopów. W basenach ogrodowych warunek ten z reguły jest ciężki do uzyskania – dno basenu często jest poniżej poziomu kanalizacji sanitarnej na działce i w basenie są kałuże lub kilkanaście centymetrów wody.
Co stanie się zimą ? Woda zamarznie i wnikając w mikroskopijne nieszczelności w fugach lub w glazurze płytek spowoduje odpadanie pojedynczych płytek lub nawet całych płatów uszczelnienia. Często dzieje się to w drugim lub kolejnych latach użytkowania – nowe płytki są w miarę trwałym pokryciem, z czasem jednak zdegradują się od stałego kontaktu z wodą, zmienną temperaturą i chemią basenową.
A co z basenem foliowanym ?
Innym rodzajem uszczelnienia w basenach ogrodowych i innych basenach zewnętrznych jest wyłożenie ich specjalną folią – może to być gotowy wkład foliowy dopasowany kształtem i wielkością do naszego basenu lub zgrzewana na miejscu powłoka z folii zbrojonej włóknem szklanym. Obydwa rodzaje uszczelnienia gwarantują dużą szczelność powłoki i jej trwałość w długim okresie czasu. Zimowanie basenu foliowego będzie się różnić od zimowania niecki klasycznej – w basenie foliowanym wodę usuwamy poniżej poziomu najniżej zainstalowanych elementów instalacji (dysz napływowych, reflektorów, skimmerów). Do pozostałej wody najlepiej dodać tzw. płynu zimowego (mocnego antyglonu), który zapobiegnie nagłemu rozwojowi alg i glonów i zmniejszy ilość czasu i pracy na wiosnę podczas czyszczenia niecki.
Zamarzająca woda w basenie foliowanym nie uszkodzi konstrukcji niecki, trzeba jedna pamiętać że dotyczy to tylko i wyłącznie basenów wkopanych w ziemię – z basenów rozporowych wykonanych w całości z folii wodę należy usunąć całkowicie.
Niektórzy zalecają wrzucenie do basenu częściowo opróżnionych butelek plastikowych PET, tak aby zamarzająca woda miała możliwość rozszerzania się w miejsce pustych przestrzeni. Rozwiązanie to zmniejsza parcie lodu na ściany niecki.
Mam basen poliestrowy, na co mam zwrócić uwagę ?
Coraz większą popularnością cieszę się gotowe baseny wykonane w całości z laminatu poliestrowego. Basen taki dostarczany jest w jednym elemencie, jego montaż jest szybki i polega z reguły na wykonaniu instalacji rurowej dla elementów wyposażenia. Baseny poliestrowe są idealnym rozwiązaniem na nasze warunki klimatyczne pod warunkiem, że do ich produkcji zostały użyte odpowiedniej jakości żywice. Pomimo gładkiej powierzchni laminatu (wierzchnia, widoczna warstwa jest tzw. topcoatem) w przypadku zastosowania do produkcji niewłaściwych żywic dochodzi po kilku latach do zjawiska powstawania mikropęknięć, w które zaczyna wnikać woda. Zamarzając zwiększa ona objętość powodując dalsze rozszerzanie się szczelin. Powierzchnia basenu zaczyna przypominać brzydki, brudny marmur z dużą ilością drobnych kanalików, powłoka zaczyna się łuszczyć i odpadać. Prawidłowo wykonana niecka poliestrowa ma wierzchnią, widoczną warstwę wykonaną z żywic modyfikowanych winylem, które tworzą powłokę całkowicie nieprzepuszczalną dla wody i pary wodnej. Zjawisko wnikania wody i pękania powierzchni jest tutaj całkowicie wyeliminowane.
Jak rozpoznać dobrej jakości nieckę ? Niestety tylko po cenie – z daleka trzeba trzymać się od najtańszych niecek produkowanych jednostkowo przez niewielkich wytwórców. Basenu wkopanego w ziemię nie da się wymienić
A jak z zimowaniem niecek poliestrowych ?
Obowiązuje taka sama zasada jak przy basenach foliowanych – wodę spuszczamy tylko poniżej najniższego elementu instalacji. Zamarzająca woda nie szkodzi laminatowi. Większość niecek oferowanych na rynku ma mniejszą szerokość przy dnie niż na środku basenu – taki kształt powoduje, że zamarzająca woda zwiększając swoją objętość, zostaje naturalnie wypierana w górę i nie napiera na ścianki basenu.
Czy jest jakieś rozwiązanie dla leniwych ?
Do basenu w okresie jesienno-zimowym będą dostawać się różnego rodzaj u zanieczyszczenia – spadające liście, śmieci nawiewane przez wiatr, czasem jakaś żaba zabłądzi lub mysz będzie chciała zaznać kąpieli. Jak zapobiec niepotrzebnemu czyszczeniu basenu na wiosnę i wydłużyć znacznie okres jego perfekcyjnego wyglądu ?
Na rynku dostępne są rozwiązania tzw. przykryć zimowych całkowicie zabezpieczających nieckę basenową przez zabrudzeniem i co ważne zapobiegające wpadnięciu zimą do pustego basenu. Jeżeli basen ma kształt zbliżony do prostokąta można go bez problemu przykryć na kilka sposobów.
Najprościej jest to zrobić plandeką przepuszczającą wodę, napiętą na krawędzi niecki basenu – to rozwiązanie zapobiegnie zabrudzeniu niecki zimą, nie zabezpieczy jednak przed „dolewaniem” wody do basenu. Nie nadaje się więc do basenów płytkowanych.
Innym rozwiązaniem jest przykrycie ze specjalnej membrany z tkaniny poliestrowej pokrytej PCV, rozpiętej na aluminiowych wspornikach. Przykrycie takie całkowicie zapobiega zabrudzeniu niecki zimą i nie dopuszcza do zalewania basenu woda opadową. Co bardzo ważne, przykrycie takie zapobiega wpadnięciu przez dzieci lub zwierzęta do pustego basenu – konstrukcja przykrycia pozwala na bezpieczne przejście po zakrytej niecce.
Bardzo istotne dla osób oszczędnych – rozwiązanie to może nam też służyć latem jako standardowe przykrycie basenu.
Nieckę basenową zimą możemy też przykryć specjalnym przykryciem balonowym – jest to całkowicie szczelne rozwiązanie, zapobiegające zabrudzeniu niecki zimą, stanowi ochronę pustego basenu przed dziećmi i zwierzętami. Przykrycie po rozłożeniu i przymocowaniu do plaży dookoła basenu, pompuje się w formę balonu.
W następnej części artykułu dowiecie się Państwo jak uruchomić prawidłowo instalację na wiosnę.