montaż basenu poliestrowego

Wpływ pływania na ciało i umysł – rozwój i zdrowie

Dzisiaj trochę poważniejszy tekst – okazuje się że basen i pływanie mogą pomóc nam nie tylko w rozwoju fizycznym ale też umysłowym i psychicznym.

Terry Laughlin, jeden z czołowych instruktorów pływania na świecie mówi, że trening na basenie zwiększa nie tylko sprawność fizyczną ale i możliwości umysłowe- rozwój i poprawę funkcji mózgu i działania układu nerwowego. Mózg jest w stanie fizycznie zmieniać się wraz ze zdobywanym przez nas doświadczeniem podczas pływania, a nowe umiejętności związane z jego pracą są nabywane poprzez celowe wykonywanie określonej pracy, duże skupienie uwagi na wyznaczonym zadaniu i koncentrację. Mówiąc krótko: mózg ćwiczy razem z nami i dzięki temu zwinniej prowadzi procesy myślowe.

Powtarzalność ruchów, regularny oddech podczas pływania, zminimalizowana liczba czynników odciągających uwagę oraz szum wody sprawiają, że stan osiągany podczas treningu na basenie, często przyrównywany jest do stanu medytacji. Uwalniając umysł, uruchamiamy w sobie pokłady kreatywności przyblokowane w warunkach, które mózg kojarzy z pracą, przymusem i presją czasu. Nic dziwnego, że wiele osób, dla których pływanie stanowi odskocznię od pracy, twierdzi, że najlepsze pomysły przychodzą im do głowy po treningu lub jeszcze w jego trakcie.

Pływanie powoduje reset myślowy za pomocą hormonu zwanego endorfiną. Endorfina produkowana jest w przysadce mózgowej i komórkach nerwowych. Pływanie powoduje uwalnianie się endorfin i regenerację mózgu. Dzięki mechanizmowi wzrostu komórek nerwowych rytmiczne ruchy skoordynowane z oddychaniem, pomagają rozluźnić się psychicznie i emocjonalnie. Można nabrać dystansu do wielu problemów, co ułatwia późniejsze stawianie im czoła. Dlatego często, mimo fizycznego zmęczenia , odczuwamy lekkość umysłu po wyjściu z basenu.

Dzięki rozwojowi technologii basenowej, możemy obecnie korzystać z dobrodziejstw pływania nawet we własnym domu. Istnieją baseny z tzw. „przeciwprądem” umożliwiające trening pływacki lub wodny fitness. Można też ćwiczyć we własnym basenie w ogrodzie, murowanym lub plastikowym. A także, ostatnio bardzo popularnym, basenie z bloczków styropianowych.

Mam nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do pływania i sukcesywnych treningów, zaś po więcej informacji zapraszamy do kontaktu